Jedziesz na studia? Porządnie zaplanuj swoją drogę kariery!

Posted on 02/03/2022 7:27am

Stwierdzenie, że wykształcenie jest kluczem do wyśmienitej przyszłości, wydaje się w dzisiejszych czasach truizmem. Dostanie się na uczelnię jest oczywistą perspektywą dla większości młodych ludzi, którzy liczą na to, że po uzyskaniu dyplomu rynek pracy stanie przed nimi otworem. Czy jednakże sam status studenta wystarczy?

pisanie prac marketing
Author: Robert Couse-Baker
Source: http://www.flickr.com
Myślimy, że studia to skocznia, od jakiej młokos winien się odbić, by wkręcić się w upatrzone położenie. Zapominamy natomiast, że wnikanie to nie to samo co bycie studentem. Pracownicy uczelni często powiadają, że prace licencjackie i magisterskie, przedkładane do analizy dzisiaj, są na nieporównywalnie niższym szczeblu niż jeszcze pięć lat temu. Dlaczego? Przypuszczalnie dlatego, że żaków częstokroć nie interesuje to, czym muszą się zajmować w ramach tej pracy. Wybierają temat na chybił trafił ewentualnie poddają się sugestii promotora. W efekcie oni się męczą, promotorzy mają ogrom pracy z korygowaniem ich produktów, a wykształcenie nie idzie do przodu, a wręcz - można powiedzieć - zawraca w rozwoju. Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie w proces uczenia się i w dziedzinę, z którą się one łączą. Często lepiej wydaje się machnąć ręką na jakiś przedmiot, jednakowoż w tym czasie wykonywać praktyczny program badawczy w tym, co człowieka zajmuje. Również napisanie pracy licencjackiej bądź magisterskiej musi się kojarzyć z wzrostem własnych zainteresowań badawczych lub branżowych.

Czy komentarze ze strony (http://www.pieczatki.pl/szczecin/) pod naszym tekstem Cię zaciekawiły? Może pragnąłbyś coś do nich dopisać? Będzie to dla nas zapewne szalenie pouczające.

Są jednak kierunki studiów, na jakich trudno wykoncypować coś nowego albo, na odwrót, nowości można znaleźć krocie, ale nie starczy czasu i stanowiska na zgłębienie tematu. Do tego typu kierunków, gdzie trudne, jest pisanie prac marketing wlicza się na podobnym poziomie z dziennikarstwem, pedagogiką czy turystyką. Nieco inaczej wygląda sprawa na kierunkach przyrodniczych, jako że tam nierzadko prace dyplomowe mają charakter pisanego opracowania praktycznego projektu, wykonanego w ramach części badawczej. W tym miejscu zatem musi starczyć czasu na przebadanie przedmiotu, a napisanie pracy jest już zaledwie formalnością.

Niemniej jednak wypada pamiętać, iż studia jako takie nie gwarantują znalezienia pracy po ich ukończeniu. Nie jest to szkoła zawodowa. Dodatkowo mamy nieskrępowany rynek, zarówno rynek pracy, co znaczy, że nawet ukończywszy dwa fakultety, możemy nie przypaść do gustu potencjalnemu pracodawcy albo po prostu nie realizować artykułowanych przez niego potrzeb.