O czym powinno się pamiętać podczas wypełniania rocznego pitu, komu można przekazać 1 procent swojego podatku.

Posted on 08/01/2022 7:26am

Co roku przez pierwsze miesiące zaczyna się szaleństwo związane z podatkowymi rozliczeniami. Ustawodawca przeznaczył na to czas do końca kwietnia, a jeśli wypada to weekend, to do pierwszego roboczego dnia maja. Osoby jakie w tym terminie nie zdążą mają spory problem, ponieważ będą się musiały ze spóźnienia tłumaczyć przed urzędnikami, a zapewne również je będzie czekać jakaś kara finansowa.

Czasu jest na tyle dużo, bo przecież cztery miesiące, że każdy komu zależeć będzie zdąży bez żadnego problemu. Rzecz jasna zdarzają się losowe przypadki, gdy na przykład ktoś na parę miesięcy poszedł się leczyć i nie bardzo miał możliwość policzenia zeznania, lecz przeważnie będzie to po prostu kogoś zaniedbanie. A przecież zrobienie takiego zeznania nie będzie jakoś specjalnie trudne, ponieważ w sieci jest wiele programów, za pomocą jakich wszystko się zrobi. Także większość rachunkowych biur również proponuje możliwość rozliczenia wszystkiego, przy najprostszych przypadkach ceny zaczynają się już od dziesięciu złotych.

W czasie wypełniania deklaracji oprócz wyliczenia niezbędnych kwot pamiętać również należy o tym, żeby nie pominąć pola z jednym procentem podatku. Możliwość tego typu została zaproponowana już w roku 2004, i na mocy odpowiednich ustaw każdy podatnik może swój jeden procent przekazać którejś z uprawnionych instytucji. Może to być jakaś fundacja dla dzieci, stowarzyszenie sportowe albo opiekuńcza placówka, istotne będzie jedynie, żeby była zarejestrowana na liście uprawnionych podmiotów.

Jeśli ktoś będzie chciał sprawdzić, komu przekazać 1 podatku, to tego typu wykazy są bez problemów dostępne w sieci internetowej, a większość instytucji uprawnionych do tego umieszcza także informację w swoich internetowych serwisach. Obecnie samo podarowanie jednego procenta jest bardzo proste.

Jeśli masz chęć uzyskać więcej informacji na ten temat, to notka z serwisu (https://www.pomoceszkolne24.pl/) także takie informacje ma, więc kliknij tutaj, aby je przeczytać.

Wystarczy w odpowiednim miejscu w formularzu wpisać wybrany numer instytucji, a realizacją przelewu powinien się już zająć urząd skarbowy. Jeżeli ktoś chciałby dokładniej określić, na co przeznaczone mają być jego pieniądze, to również na picie może to podać.