Co ciekawego można wymyślić, aby biologia została naprawdę fascynującym i bardzo lubianym przez uczniów przedmiotem.

Posted on 20/07/2021 8:54pm

Biologia to nauka o obecnym wokół nas świecie roślin i zwierząt. Wielu uczniów nie będzie za nią przepadać, bowiem kojarzy im się z nudnym uczeniem się coraz to nowych definicji i co najwyżej oglądaniem jakiś rysunków w podręcznikach. Jeżeli do tego trafi się jakiś nudny nauczyciel, jaki nie będzie umiał przekazywać wiedzy uczniom, to faktycznie tego przedmiotu nie będą lubili.

Mikroskopy szkolne - pasożyt z bliska
Author: AJ Cann
Source: http://www.flickr.com
A przecież biologia naprawdę może być wciągającym i fascynującym zajęciem, jeżeli natrafi się tylko na szkołę, jaka coś więcej w tym temacie zaproponuje poza samą nauką z książek. Bardzo istotną rolę w tym będą odgrywać nauczyciele, jeżeli będą pełni pasji i zaangażowania, to własną postawą będą mogli swoich uczniów również zainteresować tą wspaniałą dziedziną wiedzy. A aktualnie jeżeli chodzi o możliwość poznawania świata jest faktycznie dużo. Korzystać można z licznych naukowych pomocy, jakie pokazywać będą, jak wyglądają ludzie, zwierzęta i rośliny, i jaka jest ich budowa. Sporo również jest programów multimedialnych, które w ciekawy sposób wyjawią tajniki tej właśnie wiedzy.

Szkielet człowieka
Author: Thomas Quine
Source: http://www.flickr.com
Bardzo ważną rolę w uczeniu biologi odgrywają preparaty mikroskopowe. To co możemy zobaczyć gołym okiem to tylko nieduża część świata, w którym żyjemy, nie mniej wspaniałe jest również to, czego nie można zobaczyć gołym okiem. I do poznawania tego świata służą między innymi mikroskopy, jakie są na wyposażeniu większość pracowni biologicznych. Dzięki ich pomocy można oglądać różne tkanki roślin i zwierząt, grzyby, bakterie, i wiele innych rzeczy z tego miniaturowego świata. W sklepach z wyposażeniem szkolnym jest wiele gotowych preparatów, często także sami nauczyciele i uczniowie robią swoje z tym, co chcieć będą obejrzeć. Z kolei do poznawania budowy naszego ciała na pewno przyda się szkielet człowieka.

Dzięki niemu uczniowie poznać będą mogli wszystkie kości, jakie wchodzą w jego skład, a także poznać jak ludzie się poruszają. Tego typu przydatnych preparatów można kupić dużo więcej, jeśli pojawią się one w klasie i pedagodzy zdecydują się z nich korzystać, to biologia na pewno się uczniom spodoba.